Atılım

Boz-Bey Gülü®

Cytisus Fontasenii

Chronanthus Orientalis

Çok yıllık çalı formlu herdem yeşil criticalle / kritik bitki olup (EN) Relikt eskiden kalma, Ege bölgesinde çok az sayıda bulunmaktadır. Mayıs başından Temmuz sonuna kadar çiçekli kalmaktadır. 

Hafif aromatik kokusu vardır. Çiçek ortalama 30-40 gün gonca halinde kalmakta solmasından sonra ikinci sürgünde tekrar ikinci bir çiçeklenme dönemi oluşmaktadır.

Bitki -15 °C +40°C yaşayabilme, kuraklığa dayanıklı, (su ihtiyacı çok az) 40-60cm boya ulaşan, makasa gelen, derin sıcak kök yapısındadır.

Bitkinin Tarihçesi "atılım BOZ-BEYGÜLÜ®"

Lydia Kralı Tmolos avcılık ve gezmeyi çok seven bir kişidir. Birgün dağın tepesine çıkarken çok susar. Su içmek için Sart Çayı (Patalos)’ a iner. (Kırkoluk) Su içerken kulağına o güne kadar duymadığı güzellikte fısıltılar gelir. Tmolos dönüp baktığında yanakları al, saçları uzun altın sarısı, gözleri mavi bir kızla karşılaşır. Bu görenlerin açık olduğu Nympha Naida (Su Persisi)’dır. Naida çeşme, dere, pınarların perileridir.

Tmolos su perisi Naida’a aşık olur. Naida’da kralın bu aşkına karşılık verir. Tanrıların yiyeceği olan Ambrosia ile beslenen ölümsüz Naiada ile ölümlü kral Tmolos’un aşkı Artemis’i çok kızdırır.

Artemis bir ölümlü ile ölümsüzün aşkına izin vermez. Naida’dan oradan gitmesine ister. Fakat Naiad gitmez. Bunun üzerine doğa, avcılık, okçuluk tanrıçası Artemis Naiad oracıkta ince zarif yapraklı, hoş kokulu, sarı çiçekli bir bitkiye (çiçeğe) dönüştürür. (Atılım Boz-Beygülü)

Açan bu gül dokunana (koruyana), kızlarımıza peri güzelliği, erkeklerimize de kral yakışıklılığı verdiği rivayet edilmektedir.

 

Not: Bu bitki Mayıs 2021 tarihi itibari ile Atılım Peyzaj adına marka tescili yapılmış olup Ödemiş’te üretimine başlanmıştır.